FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj
Forum KLUB PRZYRODY- Strona Główna
->
Ptaki
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
OCHRONA PRZYRODY
----------------
Natura 2000
Akcje Ratunkowe
FAUNA
----------------
Ssaki
Ptaki
Płazy i Gady
Ryby
Bezkręgowce
Zwierzaki Domowe
FLORA
----------------
Rośliny
Rośliny użytkowe
INNE
----------------
Fotografie zwierząt
Fotografie roślin
Ciekawe Strony o Przyrodzie
Inne
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Florcia
Wysłany: Pią 10:49, 24 Sie 2007
Temat postu:
Ptaki (Aves) - gromada stałocieplnych kręgowców o skórze wytwarzającej pióra, przednich kończynach przekształconych w skrzydła i szczękach okrytych rogowym dziobem, u współczesnych przedstawicieli pozbawionym zębów. Ptaki są zazwyczaj zdolne do lotu, choć niektóre gatunki są wtórnie nielotne. Zależnie od przyjętego podziału systematycznego gromada obejmuje od 8800 do 10200 gatunków żyjących obecnie oraz 120-130 znanych gatunków wymarłych, co czyni ją najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych.
Julka
Wysłany: Czw 18:36, 23 Sie 2007
Temat postu:
Nielotność nielicznych ptaków, np. strusi czy pingwinów, należy uznać za objaw wtórny. O szczególnym przystosowaniu się ptaków do latania świadczą ich cechy morfologiczne i anatomiczne: dobrze rozwinięte skrzydła, stosunkowo mała i lekka głowa, giętka szyja, wrzecionowaty kształt ciała, mocna i sztywna budowa klatki piersiowej z dobrze rozwiniętym grzebieniem mostka, do którego przyczepione są silne mięśnie piersiowe poruszające skrzydłami.
Cechą wyłączną ptaków jest istnienie swoistych narządów - worków powietrznych i kości pneumatycznych, pokrycie ciała bardzo lekkimi, dachówkowato ułożonymi piórami i posiadanie dzioba. Wszystkie ptaki są jajorodne. Dzięki różnorodnym cechom przystosowawczym do zdobywania pokarmu, wykształconym na drodze ewolucji, ptaki opanowały praktycznie wszystkie środowiska Ziemi.
Marzycielka
Wysłany: Wto 8:05, 14 Sie 2007
Temat postu:
Wikipedia jest dobra, w miarę pewne źródło... ale tam piszą zwykli użytkownicy, nie traktujcie jej jak encyklopedię, w której pisze prawda i sama prawda...
EwaPL
Wysłany: Pon 12:25, 13 Sie 2007
Temat postu:
nom super możliwe że w szkole mi się to przyda :} A ściągnijcie sobie taką grę Alice Greenfingers ona jest super uprawia się tam roślinki a później je sprzedaje
Florcia
Wysłany: Śro 19:10, 08 Sie 2007
Temat postu:
Niema problemu a tak wogóle to wyprzedziłam się z ssakami i innymi
Florcia
Wysłany: Wto 15:45, 31 Lip 2007
Temat postu:
Szukałam wielu innych ale nic nie widzę więc wkleje również z wikipedii tyle że coś innego
Rozmnażanie
Rozmnażanie się ptaków możemy podzielić na dwa okresy:
* okres godowy - toki, łączenie się w pary, budowa gniazda
* okres gniazdowania (lęgowy) - składanie i wysiadywanie jaj oraz wychowywanie młodych.
Po odbyciu pierwszych lęgów wiele gatunków przystępuje do drugiego, a czasem nawet i trzeciego okresu godowego i gniazdowania.
W okresie godowym ptaki odbywają toki - charakterystyczne dla każdego gatunku, odbywające się w określonych miejscach np. na drzewach, w powietrzu czy też wodzie. Rytuał tokowy polega na przybieraniu przez samca szczególnych póz, np. rozkładanie ogona i skrzydeł, stroszenie piór, nadymanie gardzieli, bieganie, podskakiwanie oraz wydawanie charakterystycznych odgłosów (np. głuszec czy cietrzew). Głównym celem toków jest przywabienie samicy lub też większej ilości samic i wywołanie podniecenia płciowego, a także wytworzenie więzi między partnerami. U niektórych gatunków (np. morneli) role są odwrócone - to samica tokuje i zabiega o względy samca.
Po okresie toków następuje zwykle łączenie się w pary, kopulacja, budowa gniazda, znoszenie i wysiadywanie jaj oraz wychowywanie młodych. W okresie godowym gatunki monogamiczne (jednożenne) łączą się w pary. Udział w wysiadywaniu jaj jest różny u różnych gatunków, natomiast w karmieniu młodych uczestniczą przeważnie oboje rodzice. Niektóre gatunki łączą się w pary na wiele lat lub całe życie (np. gęsi, orły, łabędzie), inne natomiast tylko na okres jednego sezonu lęgowego. Gatunki poligamiczne (wielożenne) nie tworzą par i po okresie godowym tylko samica wysiaduje i wychowuje młode (np. u kuraków).
Przepraszam że tak bo być może to juz czytałaś ale wiesz nic niemogę znaleść... Ja od zawsze interesowałam się przyroda ale jakoś nigdy nie mogłam się do tego pożądnie zabrać...
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by
Sopel
&
Programosy
Regulamin